Jak znaleźć czas na ćwiczenia przy napiętym grafiku?

Na pewno wiesz, że nie jesteś w stanie zadbać o swoje zdrowie wyłącznie z pomocą samego jadłospisu. To dobrze, że pilnujesz tego, by wprowadzać do organizmu wyłącznie wartościowe i wysoce odżywcze pokarmy. Zdrowy styl życia zawsze będzie się opierać na zdrowym jedzeniu, dlatego można je uznać za podstawę prawidłowego funkcjonowania. Sama dieta nigdy nie zadziała jednak na ciebie w stu procentach, jeżeli nie będzie iść w parze z aktywnością fizyczną. A nawet jeśli wydaje ci się, że totalnie nie masz czasu na ćwiczenia, jest to tylko i wyłącznie twoja wymówka, bo ten czas zawsze da się znaleźć – nawet przy najbardziej napiętym grafiku.

Znajdź kompana do ćwiczeń

I połącz przyjemne z pożytecznym! Każdy człowiek musi dbać o swoje relacje z innymi osobami, więc nawet jeśli zdarza ci się pracować po kilkanaście godzin dziennie, pod koniec tygodnia znajdujesz jakieś wolne okienko na spotkanie się ze znajomymi bądź wizytę u rodziny. Towarzyskie spotkania nie muszą natomiast polegać na leniwym relaksie w restauracji czy zajadaniu się smakołykami w domu i popijaniu tego sporą porcją alkoholu. Na pewno niejeden z twoich znajomych lubimy spędzać wolny czas w sposób aktywny. Koniecznie się do niego zgłoś i zaproponuj wspólną wizytę na ściance wspinaczkowej albo nawet dłuższą wyprawę rowerową. Do aktywności fizycznej możesz namówić nawet tych, którzy na co dzień raczej nie czerpią przyjemności z uprawiania sportów i wolą leniwe formy spędzania wolnego czasu. Co powiesz na to, by zabrać rodzinę na basen albo lodowisko? W grupie zawsze jest przecież raźniej. A nawet jeśli nie masz nikogo, kto mógłby wspólnie z tobą prowadzić aktywny tryb życia, takie znajomości zawsze możesz nawiązać, zapisując się chociażby na siłownię i biorąc udział w zorganizowanych grupowych treningach!

Trenuj podczas codziennych aktywności

Załóżmy jednak, że naprawdę nie masz czasu ani na ćwiczenia, ani na żadne spotkania towarzyskie, bo przechodzisz właśnie przez trudny okres w życiu i naprzemiennie albo pracujesz, albo po prostu zajmujesz się codziennymi domowymi obowiązkami. Nawet podczas tych czynności możesz jednak trochę poćwiczyć! Czy wiesz, że godzina sprzątania jest w stanie przepalić nawet do czterystu kalorii!? To naprawdę imponujący wynik! Zamiast więc oddelegowywać te domowe czynności innym, zajmij się nim sam i ciesz się z tego, że robisz coś produktywnego, a przy okazji mobilizujesz ciało do jakiejś formy wysiłku. Spalasz kalorie i dbasz o swoje ciało podczas czyszczenia okien, mycia naczyń, zamiatania, prasowania i odkurzania. Jeżeli natomiast całe dnie spędzasz przy komputerze, zadbaj przynajmniej o to, by co godzinę robić sobie pięciominutową przerwę od pracy i przeznaczaj ją na szybki spacer wokół osiedla czy biurowca albo nawet przemaszerowanie się po pokoju i wykonanie kilku przysiadów czy skłonów.

Znajdź sport, który da ci radość

Gdy masz jakąś pasję, nawet przy maksymalnie napiętym grafiku zawsze jesteś w stanie znaleźć odpowiedni czas do tego, by się nią zająć. Jak zacząć ćwiczyć? Zamiast ustalać sobie jakiś konkretny harmonogram treningów, na początek skup się na odkryciu różnych form aktywności fizycznej i najlepiej od razu je na sobie wypróbuj. Naprawdę nie powinieneś katować się podnoszeniem ciężarów, jeżeli nigdy nie przepadałeś za siłownią i trenowaniem wśród innych ludzi. Nie musisz też wstawać wcześnie rano i wychodzić biegać, jeśli nawet w szkole była to znienawidzona przez ciebie odmiana aktywności. Rób to, co lubisz robić. Przypomnij sobie, czym takim chętnie się zajmowałeś, gdy byłeś trochę młodszy. Być może lubiłeś tańczyć, ale zarzuciłeś lekcje tańca z uwagi na inne obowiązki. Teraz do tych dawnych pasji możesz wrócić. Albo znaleźć nowe! Dyscyplin sportowych jest przecież całe mnóstwo.

To bardzo ważne, by z myślą o własnym zdrowiu prowadzić jak najbardziej aktywny tryb życia. Nie ćwiczysz wyłącznie po to, by przepalać kalorie, odchudzać się i wyszczuplać ciało. Robisz to po to, by zagwarantować ciału idealną sprawność na długie lata.

Finał Ligi Europy