Czy domowe treningi mogą przynieść wymarzone efekty? Zdecydowanie tak!

Wysportowana, szczupła sylwetka jest marzeniem wielu. Wymaga jednak wkładu pewnej pracy, a mowa o regularnych ćwiczeniach i zdrowej, zbilansowanej diecie. To, jaką drogę do osiągnięcia efektu wybierzemy, jest sprawą indywidualną. Jedni stawiają na kompleksowe wsparcie trenera personalnego, inni biorą sprawy wyłącznie w swoje ręce. Na początku przygody, często pojawia się dylemat: czy, poradzę sobie sam? Czy treningi w domu, mogą być tak efektowne, jak te na siłowni pod okiem trenera? Tak, naprawdę wszystko zależy od nas samych. Przede wszystkim od poziomu zaangażowania i motywacji. Jeśli decydujesz się na samodzielną pracę w domowym zaciszu, musisz zadbać o kilka kwestii!

Jak być dobrym trenerem dla samego siebie?

Po pierwsze nie tylko aktywne działania, ale również przygotowanie mentalne i merytoryczne są istotne. Na wstępie określ swój cel. Następnie powinieneś opracować racjonalny plan treningowy i zgłębić temat dotyczący diety dla sportowców. Później pozostaje wprowadzić w życie regularne ćwiczenia w domu i odżywianie zgodne z zapotrzebowaniem dla aktywnych. Zawsze sprawdzaj poprawność wykonywania poszczególnych ćwiczeń, które włączasz w swój trening. W tej kwestii możesz posłużyć się książkami dla trenerów lub poradnikami i filmami instruktażowymi, które są dostępne w Internecie.

Kolejne istotne elementy to miejsce i sprzęt! Skoro masz trenować w domu, odpowiednio do tego przygotuj miejsce w swoim salonie, czy też sypialni. Jeśli zajdzie taka potrzeba rozsuń meble, by zapewnić sobie odpowiednio dużo przestrzeni. Nie zapominaj o wygodnym, niekrępującym ruchu stroju i sportowych butach. Warto też zaopatrzyć się przynajmniej w drobny sprzęt, który można bez problemu przechowywać w domu. Przydatna będzie mata do ćwiczeń na podłodze. Swoje treningi możesz wesprzeć hantlami, gumami oporowymi, piłką gimnastyczną, stepem do aerobiku, skakanką, czy też drążkiem do podciągania.

Odpowiednia koncentracja

Trenując w domu, masz przed sobą jeszcze jedno wyzwanie! Mianowicie musisz dołożyć starań, by się odpowiednio skoncentrować. Dlatego, ważne, aby wybrać odpowiednią porę na ćwiczenia, w której nikt z domowników nie będzie Ci przeszkadzać. Trening może umilić muzyka, jednak nie najlepszym wyborem jest włączanie telewizora. Zazwyczaj rozprasza uwagę, co negatywnie wpływa na jakość ćwiczeń.

Jeśli tylko uda Ci się wypracować odpowiednie nawyki i wpaść w rytm, nadawany przez treningi, możesz okazać się dla siebie doskonałym trenerem! Pamiętaj jednak, by być dla siebie łaskawym i cierpliwym. Znajdź pasję w dążeniu do celu, a na pewno droga stanie się prostsza i przyjemniejsza.

Dlaczego warto praktykować jogę?

1 Comment

Leave a comment