Dlaczego warto praktykować jogę?

Joga bardzo dobrze wpływa na nasze ciało oraz samopoczucie. Z wielu różnych źródeł można usłyszeć, iż zdecydowanie warto ją praktykować, ponieważ ma ona na nas bardzo korzystny wpływ. Czym jednak w ogóle jest joga i jak zacząć ją praktykować?

Czym jest joga?

Joga może być rozumiana na różne sposoby, zazwyczaj jako różne ćwiczenia fizyczne, ale też dodatkowo poza ćwiczeniami jako swego rodzaju stan umysłu. Takie dwojakie rozumowanie wynika z faktu, iż joga to przede wszystkim wykonywanie asan, czyli odpowiednich pozycji ciała, których zadaniem jest zazwyczaj rozciąganie ciała, ale i nie tylko. Poza tym wykonywanie asan można połączyć z odpowiednim oddechem, co skutkuje umiejętnością kontrolowania swojego oddechu, nawet w różnych codziennych sytuacjach, zwłaszcza tych stresowych. Dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie opanować oddech, a także w następstwie tego uspokoić swoje nerwy oraz stres. Asany w jodze to konkretne pozycje, które wykonuje się w różnych sekwencjach albo i pojedynczo. Dotyczyć one mogą pracy z każdą częścią ciała, na przykład nogami, stopami, ramionami, dłońmi, palcami, kręgosłupem, czy szyją.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Joga jest bardzo uniwersalną dziedziną i wcale nie trzeba się do niej jakoś specjalnie przygotowywać, zanim zaczniemy ją praktykować. Odpowiednie asany można dopasować do swojego ciała i jego możliwości, a także swoich własnych preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia jogi, by praktykować ją pod okiem profesjonalnego trenera samodzielnie lub w grupie, jednakże dla osób chcących ćwiczyć w pojedynkę idealną opcją jest ćwiczenie samemu w domu. By to zrobić, wystarczy zakupić matę do jogi, przebrać się w wygodne ubrania i na przykład włączyć sobie jeden z wielu dostępnych w Internecie filmów z nauką jogi. Oczywiście do samodzielnej praktyki w domu potrzebna jest także odpowiednia motywacja, ale to już każdy odpowiada za to w swoim własnym zakresie.

Czy domowe treningi mogą przynieść wymarzone efekty? Zdecydowanie tak!

1 Comment

  • Posted 12 lipca 2021 20:56
    by Ilona

    W moim przypadku, joga mnie uspokaja i pozwala przenieść się na chwilę w inną, relaksująca rzeczywistość.

Leave a comment